Opinie 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zapisz się do Plantlettera i odbierz 15 zł zniżki 🎁

Oplątwa
Nasłonecznienie

Roślina będzie szczęśliwa w mocno nasłonecznionym miejscu. Idealna będzie wystawa południowa lub zachodnia, jeśli okna nie są przysłonięte drzewami bądź innymi budynkami

Podlewanie

Ponieważ oplątwy nie potrzebują doniczki ich podlewanie może wydawać się nieco trudne. Nie jest to jednak wielkie wyzwanie. W trakcie kwitnienia spryskuj ją wodą kilka razy w tygodniu, omijając kwiatostan. Po przekwitnięciu rośliny możesz raz na około dwa tygodnie moczyć ją w przegotowanej, letniej wodzie przez kilka godzin. Następnie odwróć “do góry nogami” i poczekaj aż cała woda odpłynie.

Ilość miejsca

Nie rozrasta się za bardzo, więc nie potrzebuje dużo przestrzeni wokół.

Poziom trudności

Roślina nie powinna sprawiać trudności przy odrobinie zaangażowania. Pamiętaj o jej wymaganiach, a będzie cieszyć przez długi, długi czas!

Sygnał, że dzieje się coś niedobrego

Roślinę dużo łatwiej doprowadzić do gnicia od środka poprzez pozostawienie w niej nadmiaru wody, niż zasuszyć przez zbyt rzadkie podlewanie. Z tego powodu Tillandsie najlepiej podlewać rano, by miały cały dzień na wyschnięcie. Należy pamiętać o tym, że w miesiącach cieplejszych i suchszych powinno się nawadniać oplątwy znacznie częściej, natomiast w chłodniejszych można to robić trochę rzadziej.

Ciekawostki

Oplątwy to rośliny, które nie wykształciły systemu korzeniowego. Wodę oraz składniki pokarmowe wchłaniają liśćmi. Oplątw nie sadzimy – w środowisku naturalnym żyją przyczepione do gałęzi drzew albo skał. My, w naszych domach możemy z nimi zrobić wszystko, co nam tylko przyjdzie do głowy. Wyglądają ciekawie zarówno na drewnianym stojaku, jak i w szklanym pojemniku. Możemy je również po prostu położyć na półce, stole czy parapecie – to także doskonały sposób na ich wyeksponowanie.