Roślina będzie Ci wdzięczna za stanowisko bez silnego nasłonecznienia. Idealnym miejscem będzie parapet okna wschodniego. Możesz również ustawić ją w głębi słonecznego pomieszczenia.
Roślinka podziękuje Ci za stale wilgotne podłoże. Jeśli stoi w miejscu bardzo jasnym, podlewaj ją nawet raz na 2-3 dni po uprzednim sprawdzeniu wilgotności gleby. Lubi wysoką wilgotność powietrza.
Nie rozrasta się za bardzo, więc nie potrzebuje dużo przestrzeni wokół.
Roślina nie powinna sprawiać trudności przy odrobinie zaangażowania. Pamiętaj o jej wymaganiach, a będzie cieszyć przez długi, długi czas!
Usychające końcówki liści to reakcja na zbyt niską wilgotność powietrza. Paproć żółknie i gubi liście z powodu przelania. Liście usychające i brązowiejące oznaczają zbyt słabe nawadnianie paproci. Paprotka domowa, której liście masowo tracą kolor, stają się wyblakłe, żółtawe lub jasnobrązowe najprawdopodobniej stoi w miejscu zbyt nasłonecznionym.
Można pokusić się o stwierdzenie, że paproć to roślina stara jak świat. W czasach prehistorycznych przybierała gigantyczne rozmiary. Wbrew obiegowej opinii, wcale nie będzie zadowolona z przebywania w cieniu. Najlepiej umieścić ją w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym. Podlewanie paproci zwyczajnej powinno przebiegać z umiarem – najlepiej z wykorzystaniem miękkiej wody, co 2-3 dni. Lekko wilgotne podłoże sprawi, że będzie rozwijać się lepiej, a warstwa drenażowa zapobiegnie gniciu korzeni.