Opinie 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zapisz się do Plantlettera i odbierz 15 zł zniżki 🎁

Aspidistra wyniosła (aspidistra elatior)
Nasłonecznienie

Roślina będzie się dobrze czuła w miejscu półcienistym lub o rozproszonym świetle. Należy unikać stanowiska na bezpośrednim słońcu. Idealnym miejscem będzie parapet okna wschodniego. Możesz również ustawić ją w głębi bardzo słonecznego pomieszczenia.

Podlewanie

Lubi umiarkowanie wilgotno, dlatego podlewaj ją regularnie, gdy ziemia będzie sucha, a górne 5-7 cm podłoża przesuszone (jeśli roślina stoi w miejscu bardzo jasnym podlewaj ją przykładowo raz na około 10-12 dni po uprzednim sprawdzeniu wilgotności gleby).

Ilość miejsca

Nie rozrasta się za bardzo, więc nie potrzebuje dużo przestrzeni wokół.

Poziom trudności

Jest to roślina o niskich wymaganiach i sprawdzi się nawet u początkujących fanów roślin. Zapoznaj się z jej wymaganiami, a na pewno da wiele radości!

Sygnał, że dzieje się coś niedobrego

-Żółte lub brązowe, zasychające końcówki liści są efektem zbyt suchego powietrza, należy podnieść wilgotność wokół rośliny. -Żółto-brązowe liście u palmy (nie tylko końcówki) – za dużo słońca – należy odsunąć od okna w głąb pomieszczenia.

Ciekawostki

-Aspidistra to roślina bardzo wytrzymała na ekstremalne warunki. Nie zaszkodzi jej krótkotrwały brak wody i słońca. -Aspidistry były bardzo popularnymi roślinami pokojowymi już na początku XX wieku i później. Ich legendarna wytrzymałość i odporność zapewniła im nawet "karierę literacką". Aspidistra stała się symbolem losów bohatera książki George`a Orwella "Wiwat aspidistra", wydanej w 1936 roku.