Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zapisz się do Plantlettera i odbierz 15 zł zniżki 🎁

Żywe kamienie (lithops)
Nasłonecznienie

Roślina najlepiej będzie się czuć w jasnych miejscach, choć raczej unikaj bezpośredniego słońca. Może to być np. parapet okna zachodniego, ewentualnie wschodniego. Możesz również ustawić ją w głębi bardzo słonecznego pomieszczenia, na stanowisku półcienistym.

Podlewanie

Roślina lubi umiarkowanie wilgotno, nie toleruje nadmiaru wody, dlatego podlewaj gdy ziemia będzie sucha, a górne 5-7 cm podłoża przesuszone (jeśli roślina stoi w miejscu bardzo jasnym podlewaj ją przykładowo raz na około 10-12 dni po uprzednim sprawdzeniu wilgotności gleby).

Ilość miejsca

Nie rozrasta się za bardzo, więc nie potrzebuje dużo przestrzeni wokół.

Poziom trudności

Jest to roślina o niskich wymaganiach i sprawdzi się nawet u początkujących fanów roślin. Zapoznaj się z jej wymaganiami, a na pewno da wiele radości!

Sygnał, że dzieje się coś niedobrego

Rośliny te są bardzo wrażliwe na nadmierne podlewanie, dlatego powinniśmy je podlewać rzadko i obficie, a nie często, małymi porcjami. Nie podlewamy ich praktycznie wcale od listopada do marca.

Ciekawostki

Żywe kamienie swoją nazwę zawdzięczają łudzącemu podobieństwu do odłamków skalnych, wśród których rosną w środowisku naturalnym. Jest to przykład zjawiska mimikry, czyli upodabniania się organizmów żywych do otoczenia w celach ochronnych. Dzięki temu mechanizmowi litopsy są mało widoczne dla żerujących tam zwierząt.