4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Mamy 🎁 na Dzień Mamy! Kod: MAMYPLANT na 15% zniżki na rośliny! Tylko do 26.05

Widliczka (selaginella martensii jori)
Nasłonecznienie

Roślina najlepiej będzie się czuć w jasnych miejscach, choć raczej unikaj bezpośredniego słońca. Może to być np. parapet okna zachodniego, ewentualnie wschodniego. Możesz również ustawić ją w głębi bardzo słonecznego pomieszczenia, na stanowisku półcienistym.

Podlewanie

Roślina lubi umiarkowanie wilgotno, dlatego podlewaj gdy ziemia delikatnie przeschnie (jeśli roślina stoi w miejscu bardzo jasnym podlewaj ją przykładowo raz na około 10-12 dni po uprzednim sprawdzeniu wilgotności gleby). Bardzo lubi zraszanie.

Ilość miejsca

Nie rozrasta się za bardzo, więc nie potrzebuje dużo przestrzeni wokół.

Poziom trudności

Jest to roślina o niskich wymaganiach i sprawdzi się nawet u początkujących fanów roślin. Zapoznaj się z jej wymaganiami, a na pewno da wiele radości!

Sygnał, że dzieje się coś niedobrego

Gdy brakuje jej wody, kurczy się i zwija w kłębek, jednak po nawodnieniu błyskawicznie odżywa i nabiera kolorów. Zasychanie pędów może być spowodowane zbyt dużą ilością słońca. Brązowienie i usychanie liści to skutek przeciągów, zbyt niskiej wilgotności powietrza lub zmian temperatur.

Ciekawostki

Niezwykłą cechą widliczki jest jej zasychanie oraz błyskawiczne rozwijanie się. Gdy brakuje jej wody, zaczyna kurczyć się i zwijać do środka. Po wrzuceniu do wody w ciągu kilkunastu godzin odzyskuje jednak pierwotny blask, a pędy ponownie stają się zielone.