4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Mamy 🎁 na Dzień Mamy! Kod: MAMYPLANT na 15% zniżki na rośliny! Tylko do 26.05

Mimoza wstydliwa (mimosa pudica)
Nasłonecznienie

Roślina najlepiej będzie się czuć przy wysokim nasłonecznieniu, choć raczej unikaj bezpośredniego słońca. Może to być np. parapet okna zachodniego, ewentualnie wschodniego lub w bliskiej odległości (ok. 1m) od okna południowego. Zniesie również stanowisko półcieniste.

Podlewanie

Lubi umiarkowanie wilgotno, dlatego podlewaj gdy ziemia lekko przeschnie (jeśli roślina stoi w miejscu bardzo jasnym podlewaj ją przykładowo raz na około 5-7 dni po uprzednim sprawdzeniu wilgotności gleby). Lubi dużą wilgotność powietrza.

Ilość miejsca

Nie rozrasta się za bardzo, więc nie potrzebuje dużo przestrzeni wokół.

Poziom trudności

Roślina nie powinna sprawiać trudności przy odrobinie zaangażowania. Pamiętaj o jej wymaganiach, a będzie cieszyć przez długi, długi czas!

Sygnał, że dzieje się coś niedobrego

Choć mimoza wydaje się żywą zabawką, nie wolno jej często niepokoić, gdyż traci siły. Roślina jest wrażliwa na chłód i zanieczyszczone powietrze, na przykład dymem papierosowym. Czasem przy zbyt niskiej wilgotności powietrza mogą pojawić się na roślinie mszyce lub przędziorki. Należy roślinę regularnie kontrolować i dbać o właściwą wilgotność powietrza.

Ciekawostki

Mimoza wyróżnia się niezwykłą wrażliwością na dotyk - w momencie dotyku liście składają się i stykają u góry, tak samo dzieje się w nocy, gdy roślina reaguje na brak światła słonecznego.