Ufacie nam 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zapisz się do Plantlettera i odbierz 15 zł zniżki 🎁

Kliwia pomarańczowa (clivia miniata)
Nasłonecznienie

Roślina najlepiej będzie się czuć w jasnych miejscach, choć raczej unikaj bezpośredniego słońca. Może to być np. parapet okna zachodniego, ewentualnie wschodniego. Możesz również ustawić ją w głębi bardzo słonecznego pomieszczenia, na stanowisku półcienistym.

Podlewanie

Lubi umiarkowanie wilgotno, dlatego podlewaj gdy ziemia będzie sucha, a górne 5-7 cm podłoża przesuszone (jeśli roślina stoi w miejscu bardzo jasnym podlewaj ją przykładowo raz na około 10-12 dni po uprzednim sprawdzeniu wilgotności gleby).

Ilość miejsca

Nie rozrasta się za bardzo, więc nie potrzebuje dużo przestrzeni wokół.

Poziom trudności

Roślina nie powinna sprawiać trudności przy odrobinie zaangażowania. Pamiętaj o jej wymaganiach, a będzie cieszyć przez długi, długi czas!

Sygnał, że dzieje się coś niedobrego

Jeżeli roślina nie kwitnie, to prawdopodobnie nie zapewniliśmy jej zimowego okresu spoczynku. Kliwia jest wrażliwa na tarczniki i wełnowce. Zbyt intensywne nasłonecznienie może poparzyć liście kliwii.

Ciekawostki

Roślina ta nie lubi przestawiania, dlatego kiedy już znajdziemy jej odpowiednie miejsce, powinna w nim pozostać. Pamiętajmy aby uszczykiwać zwiędłe kwiaty kliwii, co nie pozwoli na wytworzenie nasion i przedłuży kwitnienie.