Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Zapisz się do Plantlettera i odbierz 15 zł zniżki 🎁

Juka (yucca)
Nasłonecznienie

Roślina najlepiej będzie się czuć przy wysokim nasłonecznieniu, choć raczej unikaj bezpośredniego słońca. Może to być np. parapet okna zachodniego, ewentualnie wschodniego lub w bliskiej odległości (ok. 1m) od okna południowego. Latem można trzymać ją na balkonie lub tarasie.

Podlewanie

Lubi umiarkowanie wilgotno, dlatego podlewaj gdy ziemia będzie sucha, a górne 5-7 cm podłoża przesuszone (jeśli roślina stoi w miejscu bardzo jasnym podlewaj ją przykładowo raz na około 10-12 dni po uprzednim sprawdzeniu wilgotności gleby).

Ilość miejsca

Nie rozrasta się za bardzo, więc nie potrzebuje dużo przestrzeni wokół.

Poziom trudności

Jest to roślina o niskich wymaganiach i sprawdzi się nawet u początkujących fanów roślin. Zapoznaj się z jej wymaganiami, a na pewno da wiele radości!

Sygnał, że dzieje się coś niedobrego

Jeśli liście juki domowej żółkną u podstawy pióropusza, pojedynczo usychają i opadają, świadczyć to może o normalnym zjawisku powstawania pnia. Jeśli jednak zjawisko to jest bardzo intensywne, oznacza to, iż nadmiernie podlewamy roślinę i dostarczamy jej za mało światła. Zasychanie końcówek liści jest spowodowane zbyt wysoką temperaturą i zbyt niską wilgotnością.

Ciekawostki

Jest to roślina doniczkowa tworząca kępy spiczastych liści wyrastających z grubego pnia różnej wysokości.