4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Wpisz kod: NAWAKACJE po 15% zniżki na wszystko. Tylko do 23.06

Cykas (cycas revoluta)
Nasłonecznienie

Roślina najlepiej będzie się czuć przy wysokim nasłonecznieniu, choć raczej unikaj bezpośredniego słońca. Może to być np. parapet okna zachodniego, ewentualnie wschodniego lub w bliskiej odległości (ok. 1m) od okna południowego.

Podlewanie

Lubi umiarkowanie wilgotno, dlatego podlewaj gdy ziemia będzie sucha, a górne 5-7 cm podłoża przesuszone (jeśli roślina stoi w miejscu bardzo jasnym podlewaj ją przykładowo raz na około 10-12 dni po uprzednim sprawdzeniu wilgotności gleby).

Ilość miejsca

Cykas rośnie powoli, ale rozrasta się na boki, dlatego z czasem będzie potrzebował sporo przestrzeni.

Poziom trudności

Jest to roślina o niskich wymaganiach i sprawdzi się nawet u początkujących fanów roślin. Zapoznaj się z jej wymaganiami, a na pewno da wiele radości!

Sygnał, że dzieje się coś niedobrego

- Żółknące liście, brązowiejące łodygi i gnijące korzenie są oznaką choroby grzybowej, zbyt obfitego zraszania i podlewania rośliny. Kiedy już zauważymy chorobę należy jak najszybciej zastosować preparat grzybobójczy. - Żółte, maleńkie plamki na zewnętrznej stronie liści to objaw wystąpienia przędziorka. Możemy go usunąć samodzielnie np. wacikiem lub zastosować odpowiedni preparat. - Wełnisty, lepki nalot na liściach to skutek ataku wełnowca, którego możemy usunąć np. wacikiem.

Ciekawostki

Mimo, że Cykas swoim wyglądem przypomina palmę, wcale nią nie jest. Należy do rodziny sagowcowatych, dokładnie Cycadaceae. Cykas to roślina o prehistorycznym rodowodzie. Wywodzi się od paproci drzewiastych, który były na Ziemi wiele milionów lat temu.