Ufacie nam! 4,9/5 ⭐⭐⭐⭐⭐ | Wpisz kod: ZAZIELENIAMY5 po 5% zniżki od 250 zł

Ctenanthe
Nasłonecznienie

Roślina będzie Ci wdzięczna za stanowisko bez silnego nasłonecznienia. Idealnym miejscem będzie parapet okna wschodniego. Możesz również ustawić ją w głębi bardzo słonecznego pomieszczenia.

Podlewanie

Lubi w miarę wilgotno, dlatego podlewaj gdy wierzchnie 2 - 3 cm podłoża będą przeschnięte. Jeśli stoi w miejscu bardzo jasnym, podlewaj ją przykładowo raz na około 5-7 dni po uprzednim sprawdzeniu wilgotności gleby.

Ilość miejsca

Nie rozrasta się za bardzo, więc nie potrzebuje dużo przestrzeni wokół.

Poziom trudności

Roślina nie powinna sprawiać trudności przy odrobinie zaangażowania. Zapoznaj się z jej wymaganiami, a na pewno da Ci wiele radości!

Sygnał, że dzieje się coś niedobrego

Najczęstszym problemem w uprawie Ctenanthe są usychające końcówki liści, które oznaczają zbyt suche powietrze wokół rośliny. Również często atakowane są przez przędziorki i mszyce, warto doglądać swoje kwiatki, zwłaszcza od spodniej stronie liści. Gdy zapewnimy odpowiednią wilgotność, zmniejsza się ryzyko zaatakowania rośliny przez szkodniki.

Ciekawostki

Rośliny z tej grupy często potocznie nazywane są również modlitewnym. Wzięło się to stąd, że ich liście mają niezwykły nawyk i przeprowadzają proces, który nosi nazwę nyktynastii. Oznacza to, że liście w ciągu dnia wyłapują duże ilości światła i potrafią zamknąć się w nocy w celach ochronnych. W czasie zachodu słońca można zauważyć poruszanie się liści.